NVE-2W-EPV120KP
Description
Key features:
  • 2-wire bus without polarity, operating at a distance of up to 300 m*
  • Surface-mounted entry panel for 20 users
  • Camera with 1920 x 1080 px resolution and 125° viewing angle, IR illumination
  • Proximity card reader in mifare classic 13.56 MHz standard
  • Mounting on an angle bracket with a rain cover, RTSP protocol support
  • Gate and door control function and access via user code or one of 10 administration codes
The built-in mifare standard proximity card reader with a frequency of 13.56 MHz and the possibility of connecting a door status sensor and an exit button allow you to create simple access control, which facilitates and automates the daily use of the system.
Functionalities
Proximity card reader and keypad
The gate and door can be opened using proximity cards thanks to the built-in Mifare 13.56 MHz reader. Up to 1000 user cards can be used. The keypad allows the gate and door to be opened using a user code.
Two relays
Two independent relays for controlling the gate and the door.
No additional power supply for the electric strike is required for the door relay.
Identifier transmitted via Wiegand
2-WIRE BUS
RTSP protocol support
The panel supports the RTSP protocol, enabling streaming to Novus CCTV recorders.
High image quality and wide viewing angle
The Full HD camera with a wide viewing angle of 125° allows you to observe a much larger area.
High call quality
Clear and distinct sound when talking to guests.
Wiegand interface
Unique resident and administration code
Choosing a gate or door relay
The function of selecting the unlocking of the gate or door relay using a keyring or exit button
allows you to choose whether to open the gate or door*
*Selected models and software
Device type
Panel wejściowy 2-WIRE IP
Mounting type
Surface
Number of users
20
Sensor
CMOS HD 2 MPx
View angle (horizontal view)
125 °
View angle (vertical view)
72 °
Video coding
H.265 (default); H.264
Power supply input
24 - 36 VDC
Power consumption
4,5 W (Max.)
Lock output
NO: MAX 12 V DC 160 mA (Transient current: 700 mA-40ms)
Gate output
NO Relay (4 A / 36 V DC/AC)
Exit Button
Yes
Door open status indicator
Yes, reed switch
Wi-Fi
No
Standalone mode
No
Card reader format
mifare standard
Number of cards supported
1000
Numeric keyboard
Yes
Access Code
Additional functions
vandal-proof housing, LED IR, mounting on an angular bracket, Status LEDs
Dimensions
82 x 162 x 29 mm
Weight
600g
Protection code
IP65
IK Rating
IK07
Operating temperature
from -40 to 60 °C